Aktualność "MF pracuje nad zmianami w podatkach."
Rząd zajmuje się projektem nowelizacji ustawy Ordynacja podatkowa. To w sumie 125 zmian, spośród których kilka już budzi kontrowersje.

Większość ze zmian proponowanych przez Ministerstwo Finansów w nowym projekcie ustawy o podatkach odbieranych jest pozytywnie lub neutralnie. Pozostałe, jak zwiększenie kontroli nad podatnikiem czy nadpłaty opóźniające moment zaliczenia, budzą wątpliwości wśród ekspertów i przedsiębiorców.

Zapisy takie zawiera klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania, która jest jedną z największych i najważniejszych zmian dla resortu finansów. Zgodnie z nią fiskus będzie miał możliwość zakwestionowania transakcji podmiotów gospodarczych, jeśli uzna, że jedynym jej celem są korzyści podatkowe. W efekcie podobne transakcje będą traktowane jako takie, które nie miały miejsca i zostaną opodatkowane w inny sposób, niż podmioty planowały. Kontrowersje budzi także przepis, mający umożliwić urzędom skarbowym przekazanie sprawy do Urzędu Kontroli Skarbowej, jeśli będą chciały uzyskać informację o rachunku bankowym. Niekorzystnie oceniane są również zmiany dotyczące ustanowienia kar wobec podatników, którzy nie przedstawiają dokumentów w trakcie procedury podatkowej. Do tej pory spóźnianie się z dokonaniem tej czynności nie podlegało karom.

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych zmian jest jednak przeniesienie momentu powstania nadpłaty. Dotychczas jeśli podatnik wpłacił nienależne fiskusowi pieniądze, nadpłata powstawała w momencie wpłaty do organu podatkowego i wtedy też naliczane było oprocentowanie od tej nadpłaty. Po zmianach rozpoznanie takiej nadwyżki miałoby następować w momencie ujawnienia jej przez płatnika, a zatem w chwili, kiedy przyjdzie on do urzędu i zgłosi istnienie nadpłaty. Nowelizacja ustawy obejmuje aż 125 nowych regulacji, z których większość ma wprowadzić ułatwienia dla podatników. Jedną z takich zmian jest wprowadzenie pełnomocnictwa ogólnego, dzięki któremu nie będzie konieczne wypisywanie osobnych pełnomocnictw do każdej sprawy dla osoby reprezentującej podatnika. Ministerstwo Finansów zamierza wdrożyć niektóre rozwiązania jeszcze w tym roku.

Źródło: Newseria.pl

DATA PUBLIKACJI: 2014-03-26 » Pozostałe aktualności
Kontakt
Biuro Doradcy Podatkowego Czesław Kaczyński
ul. Nowy Świat 50/2
25-522 Kielce
tel. 41 362 17 14,
ul. Jana Pawła II 13/15
25-025 Kielce
tel. 41 240 68 68
Doradca Podatkowy Irena Umeck
Powered by mAdmin :: Projekt i wykonanie BerMar multimedia
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego